Práce s kamenem

Kámen se může v zahradě vyskytnout v různých obměnách. My používáme solitérní kameny, řezané a přírodní šlapáky, kamenné dlažby, volně ložené zídky i zpevněné zídky s betonovými základy a drenáží.  Pro oživení kompozice často používáme kačírkové plochy v efektní kombinaci různých velikostních frakcí nebo barev a v poslední době doplňujeme některé plochy lomovými drcenými štěrky. Jemné kamínky v našich zahradách velmi často nahrazují klasickou mulčovací kůru v záhonech se suchomilným společenstvem rostlin a tím vytváří zajímavý barevný kontrast.

Kromě přírodního kamene používáme v zahradách i klasické kamenické výrobky jako jsou sekané žulové kostky různých velikostí, např. v podobě dělících lemů kolem jednotlivých záhonů. Kameny, které v našich realizacích používáme, jsou z více než devadesáti procent tuzemského původu. Z domácích lomů pocházejí především vápence, pískovce i žuly, stejně tak  jako používaný říční štěrk (kačírek), říční valouny a lomové ostrohranné štěrky. Přestože se snažíme ctít princip výhradního využití domácích materiálů, v případě požadavku na výraznější specifické barevné efekty používáme i kameny a štěrky dovážené.

Existuje mnoho druhů hornin, které lze v zahradě použít. Vždy je lepší vybírat místní kámen, který lépe splyne s okolním prostředím.

Druhy kamene

Pískovec – patří k nejlepším horninám, je porézní. Dle místa původu má světle žlutošedou až tmavě hnědočervenou barvu. Snadno podléhá vlivům prostředí a postupem času se zajímavě mění. Ve vlhkém prostředí bývá rychle pokryt mechy. Je vhodný jako dlaždice, na zdiva i schody.

Vápenec – velmi oblíbená hornina, méně porézní než pískovec. Nejtvrdší vápence jsou šedé, ale mohou mít krémovou až žlutou barvu. Bývají používány pro stavbu zídek a jako dlažební desky. Tvrdé se nehodí ke kyselomilným rostlinám a k jezírkům s tvrdou vodou, protože vyluhují vápník. Vystavením vápence vysokým teplotám vzniká mramor.

Žula(granit) - vynikající a velmi tvrdý kámen bez pórů. Žula může mít mnoho odstínů barev, od bělošedé po červenou. Nemá trhliny, takže se nehodí na skalky. Jinak je použitelný v podstatě k jakékoli práci s přírodním kamenem. Rozdrcená žula tvoří štěrk, který se používá pro povrchové úpravy.

Břidlice - velmi tvrdý a hranatý kámen, který má šedou, zelenou i purpurovou barvu. Často je mramorovaný. Snadno se štěpí na desky.

Čedič (bazalt) – velmi odolný, tmavě šedý kámen s hladkým, lesklým povrchem. Používá se jako dlažební kostka a k vyzdívání obkladů a schodů.

Andezit – tvrdá, světle šedá, světle hnědá až nazelenalá hornina, která je vhodná především jako tesaný a dekorační kámen.

Travertin – porézní kámen nažloutlého a hnědého zbarvení, významný především pro stavbu deskového obložení.

Fotografie Ivo Weiss
Majitel - kontaktní osoba

Ivo Weiss, Dis.

(+420) 603 924 117 - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Logo

Zahradní architetka

Ing. Zuzana Stehlíková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

AZS projektant

Ing. Jan Krob

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Logo

Zahradnická společnost

Fakturační adresa


Weiss & Wild s.r.o.
Konojedská 1591/41
100 00 Praha 10

Sociální sítě